15 жовтня 2014

Преосвященний єпископ Митрофан взяв участь у святковому богослужінні в Рівному

14 жовтня Православна Церква вшановує свято Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії. Історія свята бере свій початок у 910 році. У ті часи при імператорі Леву VI Мудрому (886 – 912) та патріарху Макарію, Візантійська імперія вела війну з сарацинами-мусульманами (в ряді джерел – з племенами русичів) й Константинополю загрожувала небезпека. 14 жовтня (за новим стилем) у Царгороді, у Влахернському храмі, де зберігалася риза Пресвятої Богородиці, Її пояс і головний покров, святий Андрій Христа ради юродивий (936) (був русином родом, у молодості потрапив до полону й був проданий у Константинополі в рабство місцевому жителю Феогносту) та його учень Епіфаній (956) о четвертій годині ночі, піднявши очі до неба, побачили, що йде по повітрі Пресвята Богородиця, осяяна небесним світлом й оточена ангелами і сонмом святих. Її супроводжували святий Іоан Хреститель та святий апостол і євангелист Іоан Богослов. Був недільний день і храм був переповнений людьми, які стояли і молилися. Потім Богородиця схилила коліна і слізно молилася за всіх християн. Вона просила у Господа захистити свій народ від усіх ворогів – видимих і невидимих. Святитель Димитрій Ростовський повідомляє такі подробиці про чудесне явлення: «Коли святий Андрій та Епіфаній споглядали це чудове видіння, Богоматір молилася довгий час, обливаючи сльозами Своє Боговидне і Пречисте лице. Закінчивши молитву, Вона підійшла до престолу і там молилася за народ, який стояв. Після закінчення молитви, зняла з Себе велике і страшне покривало, що блищало як блискавка, яке носила на Пречистій Своїй голові, і, тримаючи його з великою урочистістю Своїми Пречистими руками, простягнула над усім народом, який стояв. Дивні ці мужі довгий час дивилися на це простягнуте над народом покривало і на славу Господню, що блищала, як блискавка; і, доки була там Пресвята Богородиця, видно було і покривало. Після ж Її відходу і воно стало невидимим. Але, узявши його з собою, Вона залишила благодать тим, хто був там. Святий Андрій довго стояв і спостерігав за дивним баченням, потім запитав свого учня: «Чи бачиш, брате, Царицю, що молиться про весь світ?» Епіфаній відповів: «Бачу, святий отче, і жахаюся».

Потрібно відзначити, що в церковній історії та православному календарі існує велика кількість прикладів допомоги і заступництва Пресвятої Богородиці. Увесь християнський світ з глибокою любов'ю, вдячністю і надією славить Матір Спасителя світу Ісуса Христа – шість разів у році православна церква урочисто відзначає свята на честь Діви Марії: 8 січня – Собор Пресвятої Богородиці; 7 квітня – Благовіщення Пресвятої Богородиці; 28 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці; 21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці; 14 жовтня – Покрова Пресвятої Богородиці; 4 грудня – Введення в Храм Пресвятої Богородиці. Для нас, українців, це свято християнське і національне, воно символізує зв'язок поколінь, невмирущість героїчних традицій нашого народу. Проте не всі ці свята стали в Україні настільки значимими в порівнянні зі святом Покрови Пресвятої Богородиці. Українцям здавна була притаманна особлива любов, шанування і благоговіння перед святою Богородицею. Саме з покровом і заступництвом Богородиці всі ми пов'язуємо усі свої надії. І дивним є те, що це явлення Божої Матері було сприйняте і святкувалося не грецьким народом, не у Візантії, а на Україні.

У Рівному свято Покрови Пресвятої Богородиці відзначається з особливим піднесенням, адже на Її честь зведений величний кафедральний собор, куди на Покрову стікаються тисячі рівнян щоб вшанувати Матір всього людства – Пресвяту Діву Богородицю та піднести подячні молитви.

В цей рік напередодні свята, ввечері 13 жовтня, з благословення архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона, єпископ Харківський і Богодухівський Митрофан у Свято-Покровському кафедральному соборі м. Рівне очолив відправу Всенічного бдіння.

В сам день свята Покрови Пресвятої Богородиці у Свято-Покровському кафедральному соборі було звершено урочисте богослужіння яке очолив архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон.

Святкове богослужіння транслювалося в прямому ефірі телеканалу «Рівне 1».

За літургією владиці співслужили: єпископ Харківський і Богодухівський Митрофан; заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків УПЦ КП архімандрит Кіріон (Інасарідзе); обласний благочинний прот. В'ячеслав Грицак; старший священик Свято-Покровського собору прот. Роман Довбета; духівник єпархії прот. Іоан Пилипчук, намісник Свято-Георгіївського чоловічого монастиря на Козацьких Могилах ігумен Софроній (Бордюк); намісник Пересопницького чоловічого монастиря ігумен Григорій (Нерета), клірики Свято-Покровського і Свято-Воскресенського кафедральних соборів та запрошене духовенство.

За літургією співав архієрейський хор «Знамення» під керівництвом диякона Володимира Іваника та кліросний хор під керівництвом Наталії Шпак.

Помолитись за святковою літургією до храму прибула велика кількість вірян, так що величний собор не міг вмістити всіх охочих, тому велика кількість вірних молилася у нижньому храмі та просто неба, слухаючи богослужіння через звукопідсилюючі засоби.

Разом з вірними за богослужінням також молились і представники влади, зокрема голова Рівненської обласної ради Михайло Кириллов, міський голова Рівного Володимир Хомко, лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко, народні депутати України Юрій Вознюк та Микола Кучерук, громадські діячі Анатолій Пивоварчук і Роман Коваль та інші поважні гості.

За літургією були піднесенні додаткові прохання про визволення нашої Батьківщини від нашестя чужинців та про подолання розділення Української Православної Церкви. Також архієрей виголосив молитву, що читається у дні неспокою та нашестя ворогів на Державу і Вітчизну нашу.

У своїй проповіді архієпископ Іларіон висвітлив подію явлення Божої Матері у Константинополі та зосередив увагу вірян на любові і заступництві, яку проявляє Цариця Небесна до людей.

По завершенні літургії відбувся хресний хід навколо храму, який завершився на соборній паперті читанням святкового Євангелія. Потім архіпастир привітав духовенство та вірних із святом Покрови Пресвятої Богородиці побажаши щоби Пресвята Владичиця не залишала нас – людей, своєї помочі та заступництва, і завжди покривала нас чесним своїм омофором.

Закінчилось урочисте богослужіння виголошенням многоліття Святішому Патріарху Філарету, єпископату, кліру та вірним Української Православної Церкви Київського Патріархату.

rivne-cerkva.rv.ua

 
 

Рекомендуємо відвідати