Делегація Харківської єпархії взяла участь у Помісному Соборі Православної Церкви України
В історичному духовному серці українського Православ’я – у Святій Софії Київській 27 липня 2023 року відбувся Помісний Собор Православної Церкви України, який є вищою владною соборною інституцією, що представляє церковну повноту: мирян, чернецтво, духовенство та єпископат з усіх куточків України.
Харківську єпархію на Соборі представляли правлячий архієрей Високопреосвященнійший Митрофан, Архієпископ Харківський і Слобожанський, секретар єпархіального управління протоієрей Дмитро Шаповалов і перший віцепрезидент Національної академії правових наук України Олександр Маркович Бандурко.
За Статутом нашої Церкви Помісний Собор скликається Предстоятелем раз на п’ять років. Оскільки поточний рік є п’ятим від часу проведення попереднього Собору, то Священний Синод і Архієрейський Собор ухвалили рішення провести його напередодні 1035-ї річниці Хрещення України-Руси, – попри всі труднощі й небезпеки, пов’язані з триваючою повномасштабною російською агресією.
Перед початком Собору у Малій (Теплій) Софії за участі делегатів було звершено Божественну літургію.
Помісний Собор заслухав Доповідь Предстоятеля ПЦУ, розглянув низку актуальних питань з життя Церкви та схвалив відповідні рішення, серед яких:
1. Затвердити Постанову Архієрейського Собору ПЦУ про календарне питання та остаточно схвалити перехід на Новоюліанський календар з 1 вересня цього року, зберігаючи за парафіями та монастирями, які цього бажають, право використовувати старий (юліанський) календар.
2. Затвердити прийняті Священним Синодом УПЦ (ПЦУ) та Архієрейським Собором нашої Церкви рішення, ухвалені за час від Об’єднавчого Собору, відображені у відповідних синодальних документах і соборних постановах, в тому числі судові діяння.
3. Засвідчити бажання і готовність нашої Помісної Церкви вести діалог, мета якого – досягнення єдності українського Православ’я навколо Київського престолу на засадах Томосу про автокефалію та згідно з принципами, які раніше вже були подані Архієрейським Собором.
4. Підтримати, як це вже зробив Архієрейський Собор, Предстоятеля ПЦУ в питанні незалежності Церкви від зовнішніх впливів на церковне життя і церковне управління.
5. Затвердити ухвалений Архієрейським Собором Статут (положення) про управління УПЦ (ПЦУ).
Собор також ухвалив Послання до пастирів та Декларацію «Про негативне ставлення до гріха содомії (гомосексуалізму)».
Також перед початком роботи Собору відбувся акт прославлення Митрополита Київського святителя Рафаїла (Заборовського), який був канонізований рішенням Священного Синоду в березні 2023 р.
Під час Собору Предстоятель ПЦУ Митрополит Епіфаній відзначив капеланське служіння архієпископа Митрофана. Олександра Бандурку було запрошено до виступу перед учасниками Собору та вшановано, як одного з фундаторів української державності, адже Олександр Маркович в якості народного депутата чотирьох скликань брав безпосередню участь у розробці й прийнятті історичних актів незалежної України: Декларації про державний суверенітет України, Акта проголошення незалежності України та Конституції України.
Розглянувши всі пункти затвердженого порядку денного Собор успішно завершив свою роботу, в якій взяли участь 161 соборний делегат.
Галерея