Владика Митрофан взяв участь у Архієрейському Соборі Православної Церкви України
14 липня 2025 року Владика Митрофан взяв участь у черговому щорічному Архієрейському Соборі автокефальної Української Православної Церкви. Захід відбувся у Трапезному храмі святих Антонія і Феодосія Києво-Печерських Свято-Успенської Києво-Печерської лаври під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія.
Перед початком засідання, що зібрав 53 архієреї Православної Церкви України, був звершений молебень, який прохав у Господа благословення на початок усієї доброї справи. Цей Собор став важливою віхою у розвитку Православної Церкви України, адже на ньому обговорювалися та приймалися рішення, що визначатимуть її шлях у найближчому майбутньому.
На початку засідання архієреї віддали шану полеглим оборонцям України, що є символом нерозривного зв'язку Церкви з народом та його боротьбою за свободу та незалежність. Було проспівано многоліття воїнам, які сьогодні захищають Батьківщину від російського агресора, що підкреслює духовну підтримку Збройних Сил України.
Після цього Предстоятель виголосив ґрунтовну доповідь про діяльність ПЦУ від часу минулого Архієрейського Собору, що відбувся 11 травня 2024 року. Доповідь стала основою для обговорення важливих питань порядку денного, що стосувалися внутрішнього життя Церкви, її відносин з державою та іншими конфесіями.
Особливо важливою подією стало затвердження Архієрейським Собором усіх рішень, ухвалених Священним Синодом УПЦ (ПЦУ) за період від попереднього засідання. Це свідчить про злагоджену роботу всіх інститутів Церкви та єдність у прийнятті стратегічних рішень. Також Собор схвалив діяльність Митрополита Київського і всієї України Епіфанія та Київської Митрополії УПЦ (ПЦУ), висловивши повну підтримку Предстоятелю. Цей крок підкреслює авторитет Блаженнійшого Епіфанія та єдність єпископату навколо нього.
Собор також підтримав викладені у Доповіді Предстоятеля оцінки та пропозиції, що будуть враховані у подальшій праці з розбудови Помісної Церкви. Це свідчить про прагнення Церкви до постійного розвитку та вдосконалення, адаптації до сучасних викликів та потреб суспільства.
Одним з ключових питань, що обговорювалися на Соборі, було питання діалогу з Митрополією Московського патріархату в Україні. Вкотре було засвідчене бажання і готовність вести діалог, мета якого – досягнення єдності українського православ'я навколо Київського престолу на засадах Томосу про автокефалію. Водночас учасники Собору висловили глибокий жаль з приводу ультимативної відмови керівництва Митрополії Московського патріархату від діалогу, проте засвідчили його успішність на рівні релігійних громад, що дає надію на майбутнє.
Собор також подякував православним громадам і духовенству, які за власним вільним рішенням впродовж цього року послідували Томосу про автокефалію і увійшли в родину Православної Церкви України. Це є свідченням зростаючої підтримки автокефалії та бажання вірян бути частиною єдиної української церкви.
Було вітано ухвалення законодавчої заборони для релігійних організацій в Україні мати адміністративну підлеглість російським релігійним центрам. Це рішення Собор висловив сподівання на подальшу ефективну імплементацію відповідних законодавчих норм, що є важливим кроком до забезпечення духовної незалежності України.
Також Собор ухвалив запропонований Священним Синодом проєкт Послання з нагоди ювілею 1700-ліття Першого Вселенського собору та 1037-ї річниці Хрещення України-Руси. Це підкреслює глибокі історичні корені українського православ'я та його нерозривний зв'язок з вселенським християнством.
Розглянувши всі питання порядку денного, Архієрейський Собор завершив своє засідання молитвою, що символізує духовне єднання та благословення на майбутні труди. Участь Владики Митрофана у цьому важливому зібранні підтверджує активну позицію Харківської єпархії у розбудові єдиної та незалежної Православної Церкви України.