Парламент ускладнив реєстрацію та посилив контроль за релігійними організаціями
Всупереч домовленості з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій 16 жовтня 2012 року Верховна Рада ухвалила в цілому як закон законопроект №10221, який вносить суттєві зміни до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», повідомляє, Інститут релігійної свободи.
Ухвалений закон значно ускладнює порядок набуття релігійними організаціями статусу юридичної особи у зв’язку із запровадженням двох не узгоджених між собою реєстраційних процедур – реєстрацію статутних документів та державну реєстрацію (внесення до Єдиного реєстру юридичних осіб).
Законопроект №10221 також погіршує процедуру отримання погодження перебування іноземних релігійних діячів в Україні, необхідного для видачі візи. Відповідні погодження усім релігійним організаціям пропонується оформлювати в Мінкультури – тобто лише в Києві, що суперечить статті 24 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».
Крім цього, подібно до часів радянського тоталітарного минулого, ухвалений закон надає право здійснювати контроль за дотриманням законодавства про свободу совісті та віросповідання органам прокуратури, Мінкультури та іншим міністерствам, місцевим адміністраціям та органам місцевого самоврядування.
Варто відзначити, що таким рішенням парламентська більшість повністю проігнорувала позицію релігійної спільноти та домовленості, досягнуті Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій з автором проекту – Постійним Представником Президента України у парламенті Юрієм Мірошниченком та його розробником – Міністерством юстиції України в особі Першого заступника Міністра Інни Ємельянової.
Сам розгляд проекту у сесійній залі Верховної Ради відбувся без обговорення і тривав менше хвилини, чого було достатньо для процедури голосування. При цьому профільний Комітет з питань культури і духовності, більшість в якому складають представники опозиції, не підготував текст законопроекту до другого читання, чим унеможливив врахування поправок ВРЦіРО.
Розробка Мін’юстом та ухвалення парламентом законопроекту № 10221 відбулись, незважаючи на обіцянку Президента України Віктора Януковича, дану главам церков і релігійних організацій під час зустрічі 21 квітня 2011 року, що до законодавства про свободу совісті не будуть вноситись зміни у разі відсутності їх консенсусної підтримки з боку конфесій.
Виходячи з цього, як стало відомо ІРС, члени Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій вже підготували звернення до Глави держави за проханням застосувати право вето на законопроект № 10221 у частині недопущення будь-яких змін до тексту чинного Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».
Відповідне звернення буде передано під час зустрічі глав конфесій з Президентом В.Януковичем, що запланована на середу, 17 жовтня, згідно повідомлення офіційного сайту Глави держави.
Інститут релігійної свободи