7 березня 2013

Вінницькі отці не відпустили свого Владику за штат

У неділю у Вінниці прихожани висловили недовіру священику Миколі Мельнику з церкви Київського патріархату, що у знаходиться на провулку Станіславського. Цей випадок став продовженням конфлікту, в результаті якого владика Онуфрій написав заяву про зняття з нього обов’язків керуючого єпархією.  Перед початком служби священик Микола Мельник сам помолився і вийшов до прихожан. Так вимагають церковні канони. Звернувся до присутніх у церкві зі словами, які кожен священик повторює, перш ніж має приступити до служби: «Простіть мені!» Зазвичай прихожани відповідають: «Бог простить». Тоді батюшка починає проповідь.

Вимагали, щоб священик покаявся за гріх

Але цього разу, перед недільною службою третього березня, отець Миколай не почув у відповідь звичних слів. Натомість миряни, які зібралися в храмі, почали вигукувати: «Не прощаємо! Недостойний!»

Спантеличений батюшка запитав, чим все це викликано. Але в церкві продовжувало лунати «Недостойний! Недостойний!» Один з прихожан звернувся до священика із запитанням, щоб той сказав, як має діяти батюшка, коли громада виявляє йому недовіру?» На що священик відповів: «Ви не можете говорити за всю громаду, бо не є прихожанином церкви. Я вас тут не бачив раніше».
 

Однак чоловік наполягав на своєму, щоб святий отець відповів на його питання. Той не зробив цього. Він підійшов близько до людей:

- Я вклав у цей храм душу й серце, будував його, то чому я недостойний? 

Частина прихожан повторювала вигукувати «Недостойний! Недостойний!» Інші вимагали, щоб попросив вибачення за скоєний гріх, і був чесним перед людьми. Вони стверджують, що настоятель храму - один з тих, хто зводить наклеп на владику Онуфрія. А це гріх – говорити неправду. Переконавшись, що діалог на фоні вигуків неможливий, святий отець із словами «Церква – не балаган!», зник за дверима вівтаря. А через деякий час службу продовжив інший священик.
 

Інцидент перед початком недільної служби став продовженням конфлікту між окремими священиками і владикою Вінницьким і Брацлавським Онуфрієм УПЦ Київського патріархату.

Єпархіальну споруду продали під торговельний центр

- Ще до приходу на службу у Вінницю владики Онуфрія за участі його попередника було продано підприємцям приміщення, яке міська влада передала під єпархіальне управління, - каже адвокат Сніжана Чубко, віруюча УПЦ Київського патріархату. – Владика ініціював перевірку цього факту, бо, як з’ясувалося, грошей від проданої нерухомості на рахунку управління не виявилося. Тоді ж встановили, що продати будівлю єпископ був змушений під тиском трьох священиків. Сам він не робив цього. Дав доручення одному з трьох священиків, які наполягали на тому, щоб продати будівлю. Коли всі обставини стали відомі, єпархія звернулася із заявою про злочин до прокуратури.
 
- Відповідь здивувала, бо в ній містилося нагадування про те, що церква відокремлена від держави, тому єпархія має самостійно вирішувати проблему. Нібито злочин церковний чимось відрізняється від злочину мирського, злочин він є злочин, - продовжує Сніжана Чубко. 
 
Трьох священиків, які були причетні до продажу єпархіальної споруди, владика Онуфрій позбавив посад настоятелів храмів. Миряни припускають, що саме вони ініціювали зняття з посади керівника єпархії владики Онуфрія. Лист з такою вимогою надійшов з Вінниці до Патріарха Київського і всієї Руси-України Святійшому Філарету. На засіданні Священного Синоду створили комісію для перевірки фактів, викладених у листі.
 

Більшість підтримала владику

Із 105 священиків храмів Київського патріархату, які діють в області, тільки восьмеро поставили свої підписи під листом до Святійшого Філарета з вимогою звільнити з посади владику Вінницької і Брацлавської єпархії Онуфрія. Серед тих підписів залишив свій автограф й отець Миколай. Саме за це релігійна громада висловила йому недовіру. 
 
- Комісія не встановила підстав для того, щоб звільнити з посади владику Онуфрія, - каже Сніжана Чубко. - Бо таких підстав нема. Якби щось було, його не можна б приховати.
 
5 лютого сановані церковні чиновники приїхали до Вінниці, де вивчали всі факти, викладені у скарзі. Зустрічалися з духовенством єпархії, мирянами. Переважна більшість духовенства підтримала владику Онуфрія. Свою довіру висловили йому також представники низки громадських організацій – Конгресу Української інтелігенції, обласної письменницької організації, правозахисної групи «Адвокати Вінниччини», 18 політичних партій, Братства святого апостола Андрія Первозванного, які зустрічалися з перевіряючи ми.
 
- Для нас стало несподіванкою і ударом оголошення в церкві владикою Онуфрієм про написання ним заяви про зняття послуху керуючого Вінницько-Брацлавською єпархією, - йдеться у зверненні до Святійшого Патріарха та Священного Синоду мирян храмів Київського патріархату.
 
 Віряни просять владику відкликати свою заяву, а Патріарха і Священний Синод спільними зусиллями загасити полум’я, яке розгорілося у Вінницькій єпархії.
 
 

Владика Вінницько-Брацлавської єпархії Онуфрій:

«Це надумана проблема, яку роздули на весь світ»
 
- Ситуацією у Вінницькій єпархії уже цікавляться навіть в діаспорі, але насправді тут нема про що говорити, - каже владика Онуфрій. – Бо це надумана проблема, штучна. Її роздмухують, як полум’я, бо комусь це, очевидно, вигідно. Насправді всі ті звинувачення можна було з’ясувати й обговорити в кабінеті керуючого єпархією, а не залучати до цього Святійшого Патріарха й Священний Синод. Це підтвердили й члени комісії.
 
З приводу своєї заяви, то я написав її з метою, щоб умиротворити ситуацію. Я приносив себе у жертву заради миру і спокою в єпархії. Але 90 священиків із 105 не підтримали мене в цьому. Так само проти висловлюється більшість пастви. Мене тепер звинувачують, що вчинив малодушно. Тому буду радитися зі Святійшим Патріархом і членами Священного Синоду, як бути далі. Буду відкликати заяву. Буду пропонувати шляхи вирішення проблеми, хоча ще раз повторюю, що насправді проблеми, як такої, не існує. Йдеться про поточні справи, без яких не обходиться життя в жодній єпархії.
 

 

 

 
 

Рекомендуємо відвідати