Великий піст та Страсний тиждень

Підходить до завершення важливий період у житті кожного християнина – Великий піст. Це особливий час для оновлення нашої душі – духовна весна! На початку посту кожен із нас ставив собі якісь цілі: позбавитися від певних  пристрастей, приділяти більше уваги молитві та читанню Слова Божого або просто спробувати менше гніватися на своїх рідних. Наскільки кожен досягнув цих цілей, ми зможемо зрозуміти через те, з якими відчуттями ми зустрінемо звістку про перемогу Христа над смертю, наскільки ця подія відгукнеться в нашому серці.

Церква проводить нас через увесь піст даючи нам дороговкази, щоб ми не заблукали в темряві наших гріхів. В першу неділю ми раділи можливості вклонятися святим іконам, які є видимим віддзеркаленням невидимого, потім роздумували над природою Фаворського світла, на середині шляху нас підтримував Хрест Господній, сходинка за сходинкою ми разом із преподобними наближалися до того моменту, щоб разом із Христом і його учнями ввійти до Єрусалиму.

У Страсний тиждень відбуваються особливі й неповторні богослужіння. Кожен день цього періоду Церква готує нас до найвеличнішої події в житті світу – Воскресіння Христового.

Так, на богослужінні першого дня Страсного тижня згадується прокляття Господом безплідної смоківниці, яка є прообразом тих людей, які не принесли гідних плодів покаяння, віри, добрих справ, любові до Бога та свого ближнього.

У Великий вівторок згадуються притчі про десять дів, та про таланти. Тут ми повинні звернути нашу увагу, на що ми витрачаємо наші сили, чи готові ми дати відповідь Богу про наше життя, і щоб не почути нам від Христа: «Поправді кажу вам, не знаю я вас!»

У Велику середу Церква згадує зраду Юди Іскаріота, а також помазання грішницею ніг Христа дорогоцінним миром у домі Симона прокаженного.

Великий четвер є особливо важливим днем, бо тоді було встановлено головне таїнство нашої церкви – свята Євхаристія. У всіх православних храмах у цей день звершується літургія і багато вірних саме в цей день намагаються приступити до святого причастя.

Тоді ж Церква згадує омовіння Христом ніг учням, молитву Христа у  Гефсиманському саду та Його арешт.

Перед Страсною п’ятницею читаються 12 Страсних Євангелій – уривків із Святого Письма, де згадуються події зради Спасителя, взяття Його під варту, знущання над Ним, неправедний суд, Його страждання та розп’яття.

У Велику п’ятницю літургія не звершується, бо в цей день Сам Господь приніс себе в жертву за гріхи всього світу, тому, вклоняючись плащаниці, ми шануємо розп’ятого Христа та Його погребіння.

Велика субота – це особливий день, коли Христос зійшов у пекло, щоб Його зруйнувати та перемогти смерть. У цей день все навкруги завмирає, щоб почути радісну звістку: Христос Воскрес!  

Цей Великий піст був не простим для кожного з нас, було особливо складно зосереджуватися на духовному житті в той період, коли зовнішні події занурюють нас у смуток та відчуття безнадійності. Коли здається, що Бог вже не чує наші молитви й відвернувся від нас. Але дуже важливо в цей момент навчитися бачити турботу Бога про наш народ, наше місто та про кожного з нас особисто! Якщо ми уважно проаналізуємо один день нашого життя, то обов’язково зрозуміємо, що Господь завжди поруч.

Говорять, що відстань між людиною та Богом дуже коротка – це відстань двох простягнутих рук. І Господь завжди простягає нам Свою руку!

Будьмо вдячні Богу та нашим захисникам за можливість пройти шлях посту та підготуватися до зустрічі світлого Христового Воскресіння в незламному Харкові та нашій Україні.

ієрей Ігор Шрамко